Kendini Bilme Yolu
Kendini Bilme Yolu

Kendini Bilme Yolu

(MASALLAR İLE ÖZE YOLCULUK)

“İlim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen. Ya nice okumaktır” diyor Yunus Emre

“Know Thyself” diye yazıyor Apollo tapınağının kapısında…

Kendini bilen kainatı bilir, diyor büyük Usta’lar, kadim bilgelikler.

Peki nedir bu kendi? Nereden bilinir?

Carl Jung self ve SELF olarak ikiye ayırıyor kendiliği. Küçük kendinden başlayıp büyük KENDİ’ni bulmaya bireyleşme yolu diyor.

“Ve en üst anlamıyla yola çıkmak kendi benliğinin farkına varmaktır” diyor Kierkegaard…

Benim deneyimimde kendilik yoluna çıkmak, içsel gücüne, öz farkındalığa doğru ilerlemenin, dışarıda hava her nasıl ise içeride dingin, huzurlu, rahat bir yer yaratabilmenin yegane yöntemi. Kendilik algısının güçlenmesi daima farklı tehditlerle ortaya çıkan günlük hayatın içinde sağlam durmayı öğretiyor.

2018 yılında Clarissa P. Estes’den aldığım eğitimin sonrasında derinlerine dalmaya başladığım masallar ve onlardan yola çıkarak içine düştüğüm Jungien yaklaşım, sembol dünyası beni büyüledi. Bu büyü ile o zamana kadar anlamadığım, karanlıkta kalan yanlarımı, hayatın beni zorlayan, her seferinde düştüğüm aynı tuzaklarını, beni o tuzaklara götüren koşullanmalarımı anlamaya başladım. Kendilik yolunda atılmış minik adımlar, derin bir tatmin ve anlam hissiyle bana geri dönmeye başladı.

O günden beri bu yolculuğu kadınlarla paylaşıyorum. Meditasyon, masallar, çember yöntemlerini bir araya getirdiğim yolculuklarda benim öze ulaşmak isteyenleri çağırıyorum. Yürüyoruz birlikte

Masallar, bir kadının kendi iç dünyasını anlamasının yumuşacık bir yolu. Engellerini, potansiyelini keşfetmesinin, karanlık yanıyla karşılaşmasının ve tüm bunları birbirine entegre etmeyi öğrenerek daha bütüncül ve tatminkar bir hayat yaşamasının, içindeki canlılığı fark etmesinin, kuvvetlendirmesinin şahane bir yolu.

Bu yolu şimdiye kadar yüzlerce kadınla yürüdüm.

Bir araya gelen her toplulukla çember yeniden şekilleniyor, masallar farklı bir hal ile yeniden bedenleniyor, kızkardeşliğin güvenli kolları güçleniyor. Can oluyor. Kan oluyor. Işık oluyor. Biz canlanınca sağımıza solumuza faydamız da artıyor. Dışarıda şartlar ne kadar zor olsa da içeride inadına bir sağlamlık ve büyük resme güven oluşuyor. Masallar atalar bilgeliğini bize aktarıyorlar.

Masallar ile harmanlanmış farkındalık çalışmaları:

  • Bize ait olmayan, ezbere, inanılmış yalanlardan, blokajlardan, koşullanmalardan, toplumun üzerimize yapıştırdığı etiketlerden özgürleşmeyi
  • Kendi kendimizi sabote ettiğimiz mekanizmayı anlamayı,
  • Katmanları teker teker kaldırarak ÖZ ile temas etmeyi,
  • Kalbimiz ile hakiki bir ilişki kurmayı, hayatı onun hizasında yaşamayı
  • Daha keskin gözler ve sezgi ile görünenin ardındakini görmeyi
  • Dikkati doğru şekilde kullanmayı ve zorluklardan güçlenerek çıkmayı öğreniyoruz. Musibetten yükselmeyi
  • Yaratıcılığın kaynağını temizleyerek hayata hediyemizi vermeyi öğretiyor bu yol.
  • Şefkat ve zevk alanlarına ışık tutuyor…

Şimdi, yeniden, yeni bir masal yolculuğunuz duyurmaktan heyecanlıyım.

İçimdeki aşk büyüyor, büyüyor, büyüyor ve kelime olup akıyor. Benim sanatım bu. Kelimelerle davet ediyorum dinleyenleri kendi hakikatlerine…

Çok uzun anlattım ama hala yeterince anlatamadım, çünkü bu bir ömürlük mesele… Burada duruyorum ve teknik konulara geçiyorum…

Kendini Bilme Yolu adını verdiğim bu yolculuk 2.Şubat’da yeniden başlıyor. En fazla 50 kadın çıkacağız bu yolculuğa. İki haftada bir salı akşamları buluşarak kışı bahar, baharı yaz edeceğiz.

2.Şubat – 16.Şubat Salı

2.Mart – 16. Mart – 30.Mart

13 nisan ve 27 Nisan

11 Mayıs ve 25 Mayıs tarihlerinde saat 21.00’de ZOOM’da buluşacağız

(Bunların ardından nasip olursa 7. – 11. Temmuz’da Hızır Kamp‘da ateşin başında bir inziva için fiziksel olarak bir araya geleceğiz. Katılmak isteyenlerler. Masalların açtığı yolu kutsal elementlerin bilgeliğiyle mühürleyeceğiz. Hava- Su- Ateş ve toprak günlerinden geçeceğiz. Kutlayacağız ve yas tutacağız, şarkı söylemeyi ve birbirimize alan tutmayı öğreneceğiz. Bu inzivada bize bir çok farklı eğitmen kendi hediyeleriyle eşlik edecekler. Detaylar vakit yaklaşınca paylaşılacak.)

2.Şubat – 25.Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek ZOOM buluşmalarında bize Kurtlarla Koşan Kadınlar Masallarının yanı sıra kadim mitolojik hikayeler, kitapta yer almayan Clarissa P. Estes ve C.G Jung yöntemleri yol gösterecek. Farklı Jungien analistlerin bakış açıları, benim yoluma ışık olan şamanik hocaların öğretileri ile süslenecek. Her buluşmada farklı bir meditasyon ve konuyla ilgili kaynak paylaşımları olacak. Buluşmaların deneyimsel değeri ve mahremiyet sebebiyle kayıt paylaşımı olmayacak.

9 buluşmalık yolculuk ilk 4 ve ikinci 5 buluşma olarak iki modül şeklinde kurgulanacak. 9 buluşmanın tümüne katılmak isteyenler için 750 lira. İlk dört ya da ikinci 5 buluşmaya katılmak ise modül başına 450 lira katkı kafi. 2 taksitte ödemek mümkün. Bu yolda yoldaşlık eden kızkardeşlerin yeni ay meditasyonları ve diğer farklı etkinlikler için katkı payı vermesine gerek yok. (İnziva’nın ücreti buna dahil değil. Onun detayları vakit yaklaşınca açıklanacak. İnzivaya ancak 25 kişi katılabilecek.)

Katılım için bu yola çıkmaktaki niyetinizi, programdan beklentinizi anlatacağınız bir başvuru mektubu rica edeceğim. Böylece hem sizin beklentilerinizi anlamak hem de ileride oluşma ihtimali olan hayal kırıklıklarını önlemeyi amaçlıyorum. Mail adresim: [email protected]

Programın asistanlığını her zamanki gibi Türkan Arasan yürütür. Soru ve destek ihtiyaçlarını için ona ulaşabilirsiniz: [email protected]

9 buluşmalık bu çalışma şifalı nitelikler taşısa da bir eğitim ya da grup terapisi değil. Bunu hatırlatmakta fayda var. Kolektif alanın iyileştiriciliği, sanatın ve edebiyatın cazibesi, kızkardeşliğin güvenli alanı ve masalların hayatı aydınlatan katmanlarına keyifli bir yolculuktan öte vaatler içermez.

Bu yazdıklarım içinizde bir yerde yankı bulduysa, Ruh’un çağrısını epeydir duyuyor ama nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız hadi gelin. Artık o “Yalnızlar Rıhtımı’nda” tek başınıza debelenmenize gerek yol. Aynı yolun yolcularıyla yürümeye, aşkı bulup parlatmaya, ruhsal dayanıklılığınızı arttırmaya gelin. Birlikte yola çıkalım… Sefer olsun!


Paylaş
mail listesine kayıt olmak ister misin?
Kitap

Beni büyüten kadınlar

Yas, kadın olmak, anne olmak, kendin olmak… Damla Çeliktaban Beni Büyüten Kadınlar’da bir kadının, “edebi annelerim” dediği yazarların peşinde, masallar ve kadın çemberleri vasıtasıyla kendine annelik etmeyi öğrenme yolculuğunu anlatıyor. Kurtlarla Koşan Kadınlar’ın yazarı Clarissa P. Estes’den, Tezer Özlü’den, Sevgi Soysal’dan, Ursula K. Le Guin’den beslenen ve ilham alan bir yolculuk… Derin ve sarsıcı, umut ve şifa veren, iyileştiren bir kitap…
TÜM HAKLARI SAKLIDIR

WordPress Development by NewCycle.Studio